Mají se v ZOO dobře?

13. května 2015 v 12:30 |  Gaia
Asi jste podle názvu článku pochopili o čem bude řeč. O zoologických zahradách.

Zvířata tam mají téměř vše potřebné. Mají tam jídlo. Pečovatelé jim každý den/vždy, když to potřebují, přinesou žrádlo. To, co smí a co by jedli ve volné přírodě. Tolik, kolik je potřeba. Tedy aspoň já jsem si nevšimla žádného tlustého zvířete (berte ohledy na druhy, u kterých je mohutnější velikost normální).
V zoo mají i prostředí, ve kterém normálně žijí. Stromy, vodu, trávu, mokro, dusno, sucho... Všechno, na co si vzpomenete. Lidé se snaží, aby se měli nejlépe. Aby jim nic nechybělo. Snaží se, jak mohou.

Zvěři ale chybí svoboda, volnost. Kolem daného území mají mříže, ploty, příkopy a sklo. Kdyby se rozhodli, že si zajdou na návštěvu o třista metrů dál, tak to nedají. Kdežto ve volné přírodě se mohou pohybovat, jak chtějí a kde chtějí. Co, když mají zvířata klaustrofobii? V čem jsou horší než my? Také potřebují dostatek pohybu (ten většinou sice mají) a místa.

A co ohradníky? V některých si myslím, že kdyby se jim zachtělo, tak není problém utéct. Sice to tak nemají ve všech ZOO, ale někde ano. Opravdu si myslíte, že by třeba lvu zabránil elektrický ohradník, příkop a plot v útěku? Já o tom pochybuji.

A když se to tak vezme, zvířata v zoologických zahradách jsou svým způsobem domestikovaná. Sice asi ne tak, jako například pes nebo kočka, ale i tak jsou na lidi dost navyklí. Pokud jim chovatel bude nosit jídlo a bude se o ně starat, tak si na něj zvyknou. Nepokoušou ho, ani se nebudou bránit.

Celkově myslím, že sice mají všechno, ale ZOO na volnou přírodu nemá. Je hezké si zvířata prohlédnout a sledovat, jak se chovají, ale opravdu si myslím, že by jim bylo v divočině trochu líp (samozřejmě ne všem).

A co si o tomto tématu myslíte Vy? Třeba to vidím jen z jedné strany a potřebuji to vidět i z jiného úhlu, možná pak pozměním svůj názor. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Simix Simix | Web | 14. května 2015 v 11:04 | Reagovat

~Čaué~ˇ
Krásná úvaha...také jsem nad tím často přemýšlela.
Já tak nějak souhlasím s tvým názorem. I když si říkám, že někteří zvířata mají dostatek výběhu... jak která ale. Jen jsem si ale říkala, jestli se k nim chovají tak jak mají.. jestli mají podmínky takové, jaké mají mít...
Nevím no. V zoo jsem dlouho nebyla... Když tam není to zvíře samo, není to tak hrozné... a taky dostatek toho místa.. jídlo a podmínky. Možná záleží i na zoologické... na jejich zvyklostech a na tom, jak se o ta zvířata učí. :)

2 Kateřina. Kateřina. | Web | 16. května 2015 v 19:08 | Reagovat

Myslím si, že v ZOO se mají zvířata dobře. Ošetřovatelé dělají, myslím si, maximum, aby to tak bylo. Kdyby ne, šlo by to na nich poznat. Ale zas na jednu stranu, svoboda je svoboda :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama